2015 National High School Powerlifting Rankings

By Weight Class

(Last updated 3/31/15)

 

 Week12

 

Girls Nationals Powerlifting Rankings

Stephanie Rattunde – 97 – Necedah HS, WI
Tracy Escamilla – 97 – Rio Hondo HS, TX
Ashley Mitchell – 97 – Alexandria Senior High, LA
Karissa Arroyo – 97 – San Marcos HS, TX
Kaitlin Reyes – 97 – Bishop HS, TX
Jessica Peoples – 97 – Cedar Hill HS, TX
Kyra Rodriguez – 97 – Cleveland HS, TX
Steph Lavoy – 97 – Necedah HS, WI
Zyanna Price – 97 – Alexandria Senior High, LA

Taylor LaChapelle – 105 – Adams-Friendship HS, Adams, WI
Marisol Munoz – 105 – Southside HS, San Antonio, TX
Clarissa Molina – 105 – Valley View HS, Pharr, TX
Alena Trinidad – 105 – Necedah HS, WI
Vicky Minjarez – 105 – Seagraves HS, TX
Sarah Moraida – 105 – Pace HS, Brownsville, TX
Mary Lazo – 105 – Donna HS, TX
Briseida Montoya – 105 – San Benito HS, TX
Jasmine Vasquez – 105 – Natalia HS, TX
Sophie Avila – 105 – Los Fresnos HS, TX
Kaitlyn Pelitire – 105 – Beeville Jones HS, TX
Yvette Flores – 105 – Crystal City HS, TX
Shelby Collett – 105 – Hawley HS, TX
Marissa Ruiz – 105 – Gregory-Portland HS, TX
Kailee Hansmire – 105 – Comanche HS, TX
Blaike-Lee Ordes – 105 – Pope John Paul HS, LA
Alexis Wiley – 105 – Pineville HS, LA
Alexis Adams – 105 – Central HS, Baton Rouge, LA
Amaria Sapp – 105 – Pineville HS, LA
Amber Laborde – 105 – False River HS, LA
Mikayla Miller – 105 – Alexandria Senior High, LA
Kara Brightwell – 105 – St. Mary Central HS, WI

Tristyn Hutchins – 114 – Necedah HS, WI
Dontoria Butler – 114 – Alexandria Senior High, LA
Alexandra Winfree – 114 – Sharyland HS, Mission, TX
Alyson Galanga – 114 – Cedar Hill HS, TX
Alle Elizondo – 114 – Los Fresnos HS, TX
Bianca Rodriguez – 114 – Weslaco East HS, TX
Klarissa Gonzalez – 114 – San Benito HS, TX
Lorissa Mediana – 114 – Valley View HS, Pharr, TX
Bianca Alvarez – 114 – Alice HS, TX
Julissa Ortiz – 114 – Jones HS, Beeville HS, TX
Sydney Platt – 114 – Brazoswood HS, Clute, TX
Jacey Walker – 114 – Bridge City HS, TX
Ashley Martinez – 114 – Donna HS, TX
Jennifer Martinez – 114 – North Side HS, Fort Worth, TX
Brianna Gonzalez – 114 – Zapata, TX
Kelsey Green – 114 – Bullard HS, TX
Selina Velasquez – 114 – Orange Grove HS, TX
Priscilla Reyna – 114 – Sharyland HS, Mission, TX
Ashley Tucker – 114 – Lutcher HS, LA
Jessica Bulnes – 114 – Weslaco East HS, TX
Alexandra Garcia – 114 – Zapata HS, TX
Miranda Smith – 114 – Calhoun HS, Port Lavaca, TX
Tarah Perales – 114 – San Diego HS, TX
Alycia Larson – 114 – Logan HS, WI
Katelyn Svoboda – 114 – Phillips HS, WI

Lauren Lent – 123 – Whitnall HS, Greenfield, WI
Marissa Martinez – 123 – Calhoun HS, Port Lavaca, TX
Taylor Klemmensen – 123 – New Richmond HS, WI
Madi Wolf – 123 – Archbishop Hannan HS, Covington, LA
Cory Nutall – 123 – College Station HS, TX
Alana Montes – 123 – Zapata HS, TX
Leighan Allen – 123 – Hawley HS, TX
Jordan Whipple – 123 – Lincoln, Rapids HS, WI
Carizza Sandell – 123 – San Diego HS, TX
Kassandra Garcia – 123- San Diego HS, TX
Byanka Arreola – 123 – Los Fresnos HS, TX
Miranda Chambers – 123 – Pennridge HS, PA
April Botello – 123 – Southside HS, San Antonio, TX
Gabby Rios – 123 – Weslaco East HS, TX
Elizabeth Cantu – 123 – Hebbronville HS, TX
Martha Salaya – 123 – Weslaco HS, TX
Meg Plantz – 123 – Necedah HS, WI
Jodel Patino – 123 – Brooks Academy HS, San Antonio, TX
Victoria Vicknair – 123 – Lutcher HS, LA
Chassity Sims – 123 – Lindale HS, TX
Carle Straube – 132 – Three River HS, TX
Benedetta Jones – 123 – Horlick HS, Racine, WI
Dae’Ja Lucas – 123 – Natchitoches Central HS, LA
LaTyra Ashley – 123 – South Pike HS, Magnolia, MS
Carizza Sandell – 123 – San Diego HS, TX
Rhiannon Mach – 123 – Necedah HS, WI
Amanda Heredia – 123 – Horlick HS, Racine, WI
Alyssa Lefevre – 123 – Dripping Springs HS, TX
Acacia Angelo – 123 – Phillips HS, WI

Sam Kroll – 132 – North HS, Eau Claire, WI
Courtney Price – 132 – Little Cyprus-Mauriceville, Orange, TX
Amanda Zielinski – 132 – Necedah HS, WI
Alyssa Kuss – 132 – Adams-Friendship HS, Adams, WI
Bryttanye Erwin – 132 – Jena HS, LA
Ashley Troutman – 132 – College Station HS, TX
Cecily Gonzalez – 132 – Alice HS, TX
Keke Amos – 132 – Tioga HS, Ball, LA
Carlee Pitcher – 132 – Hawley HS, TX
Doris Gutierrez – 132 – Weslaco East HS, TX
Mallorie Sander – 132 – Palestine HS, TX
Morgan Deguire – 132 – Necedah HS, WI
Sierra Predez – 132 – Grape Creek HS, San Angelo, TX
Markecia Modicue – 132 – West Monroe HS, LA
Bailey Kratt – 132 – Cudahy HS, WI
Jubilee Flores – 132 – Dilley HS, TX
Jessica Larson – 132 – North HS, Eau Claire, WI
Emma Ramsey – 132 – Horlick HS, Racine, WI
Delanie Hamilton – 132 – Lutcher HS, LA
Deja Jhonson – 132 – Meridian HS, MS
Alli Duhon – 132 – Northshore HS, LA

Karina Garcia – 148 – San Benito HS, TX
Bree Gossett – 148 – Cleburne HS, TX
Kennedy Key – 148 – Bullard HS, TX
Samantha Sherwood – 148 – Adams-Friendship HS, Adams, WI
Dannie Baughman – 148 – Grape Creek HS, San Angelo, TX
Reagan Cress – 148 – Central HS, Baton Rouge, LA
Moriah Guzman – 148 – Calhoun HS, Port Lavaca, TX
Tiara Jenkins – 148 – Pearl HS, MS
Mia Casas – 148 – Hebbronville HS, TX
Tamarah Clemmens – 148 – New Richmond HS, WI
Esther Theisen – 148 – Regis HS, Eau Claire, WI
Sheka Crowell – 148 – Meridian HS, MS
Kristian Hernandez – 132 – PSJA North, San Juan,TX
Diamond Jones – 148 – Pineville HS, LA
Daveidra Fisher – 148 – Alelexandria Senior High, LA
Emily Kopecky – 148 – Phillips HS, WI
Faith Cothan – 148 – Covington HS, LA
Brittany Rabe – 148 – Waterford HS, WI

Carley Miller – 165 – Kasson-Mantorville HS, Kasson, MN
Angelica Fuentes – 165 – Ballinger HS, TX
Raegan Willis – 165 – Central HS, Baton Rouge, LA
Cipriana Castellano – 165 – Kenai Central HS, AK
Amber Kierstyn – 165 – Adams-Friendship HS, Adams, WI
Natalia Barrera – 165 – Bishop HS, TX
Olivia Espinoza – 165 – Weslaco East HS, TX
Talor Parker – 165 – Rains HS, Emory, TX
Robin Johnson – 165 – Soldotna HS, AK
Dominique Bourgeois – 165 – Pope John Paul HS, Slidell, LA
Zena Esquivel – 165 – Carizzo Springs, TX
Julie Lutzen – 165 – Whitnall HS, Greenfield, WI
Olivia Espinoza – 165 – Weslaco East HS, TX
Lekayshia Williams – 165 – Alexandria Senior High, LA
Camille Hamilton – 165 – Leesville HS, LA

Delicia Garza – 181 – Hebbronville HS, TX
McKenzie Curtis – 181 – River Falls HS, WI
Tamera Lusk – 181 – Alexandria Senior High, LA
Lacey Winters – 181 – Necedah HS, WI
Kaija Newman – 181 – Osceola HS, WI
Diana Platas – 181 – Hillsboro HS, TX
Amyri Davis – 181 – Lutcher HS, LA
Karley Wyngaard – 181 – Neenah HS, WI
Kristian Jackson – 181 – Zachary HS, LA
Sabrina Stacken – 181 – New Richmond HS, WI

Rebecca Simpson – 198 – Ballinger HS, TX
Marisol Palacios – 198 – Poth HS, TX
Curti Cope – 198 – Gatesville HS, TX
Kayla Dickerson – 198 – Pascagoula HS, MS
Aalyiah Sims – 198 – Meridian HS, MS

Jazmine Jones – 220 – Yoe HS, Cameron, TX
Heather Callejas – 220 – Covington HS, LA
Priscilla Adejokun – 220 – Melissa HS, TX
Dynesha Williams – 220 – Delhi HS, LA
Emily Cartwright – 220 – West Monroe HS, LA
Chasity Howell – 220 – Slidell HS, LA
Emily Cartwright – 220 – West Monroe HS, LA
Armani Woodard – 220 – Oak Grove HS, MS

Viviana Flores – 220+ – Raymondville HS, TX
Linsey Reyna – 220+ – City View HS, Wichita Falls, TX
Shelbie Long – 220+ – Florence HS, TX
China Storks – 220+ – Lutcher HS, LA
Cheyenne Kennedy – 220+ – Livingston HS, TX
Raven Paul – 220+ – Frankston HS, TX
Lexi Harris – 220+ – Cleburne HS, TX
Soledad Villarreal – 220+ – San Benito HS, TX
Tiara Thomas – 220+ – Riverdale HS, Muscoda, WI
Ashley Olivarez – 220+ – Jones HS, Beeville, TX
Breanna Gurzynksi – 220+ – Walker HS, LA
Cerrina Stokes – 220+ – Omro HS, WI
Marchelle Waters – 220+ – Richwood HS, LA
Brittany Wilson – 220+ – Port Allen HS, LA
Marchelle Waters – 220+ – Richwood HS, LA
Tina Harris – 220+ – Meridian HS, MS

 

 

Boys Nationals Powerlifting Rankings

 

Randy Soliz – 114 – Hebbronville HS, TX
Kenneth Johnson – 114 – William Horlick HS, Racine, WI
Brooks Guzman – 114 – Weslaco East HS, TX
Rodney Barnes – 114 – Everman HS, TX
Jesus Rios – 114 – Palacios HS, TX
Nick Gordon – 114 – St. Paul’s HS, Covington, LA
Lawrence Irchirl – 114 – Natchitoches Central HS, LA
Tuti Garcia – 114 – Los Fresnos HS, TX
Brandon Schaenzer – 114 – Appleton North HS, WI

Terrance Phillips – 123 – Alexandria Senior High, LA
Juan Rivera – 123 – Los Fresnos HS, TX
Dimas Tenorio – 123 – Crystal City HS, TX
Jose Rodriguez – 123 – Athens HS, TX
Tyler Nairn – 123 – Big Spring HS, TX
Angel Flores – 123 – Weslaco East HS, TX
Cody Villa – 123 – Crawford HS, TX
Antonio Mikell – 123 – Oak Grove HS, MS
Austin Grashoff – 123 – St. Paul’s HS, Covington, LA
Chris August – 123 – Provine HS, MS
Jermaine Mendiola – Somerset HS, TX
Ryan Thomas – 123 – Iowa Park HS, TX
Antonio Mikell – 123 – Oak Grove HS, MS
Anthony Thibodeaux – 123 – Church Point HS, LA
Eric Oliva -123 – United South HS, Laredo, TX
Jorge Saldana – 123 – Natalia HS, TX
Joe Castillo – 123 – Gregory-Portland HS, TX
Ellizer Clune-Cabigting – 123 – North HS, Osh Kosh, WI
Corbin Langrell – 123 – Horlick HS, Racine, WS
Juan Rivera – 123 – Los Fresnos HS, TX
Jarrett Burford – 132 – Calhoun HS, TX

Artemio Garcia – 132 – Zapata HS, TX
Raul Mota – 132 – San Benito HS, TX
Jose Pedroza – 132 – AHS, LA
Oscar Sanchez – 132 – Seguin HS, TX
Danny Diaz – 132 – Lopez HS, Brownsville, TX
Oscar Monjaras – 132 – Valley View HS, Pharr, TX
Josh Bedolla – 132 – Elgin HS, TX
Spencer Perry – 132 – Alexandria Senior High, LA
Gerald Vaness – 132 – North HS, McKinney, TX
Armani Donaldson – 132 – Wichita Falls HS, TX
Hunter Hicks – 132 – Alexandria Senior High, LA
Zach Weathers – 132 – Caledonia HS, MS
Satsha Burden – 132 – Tupelo HS, MS
Demetrius Bell – 132 – Velma Jackson HS, Camden, MS
Mark Miller – 132 – River Falls HS, WI
Cory Pittman – 132 – South Pike HS, MS
Joe Mui – 132 – Neenah HS, WI
Jamie Gunderson – 132 – Altoona HS, WI

Lushawn Ware – 148 – West Monroe HS, LA
Romello Dawson – 148 – Adams-Friendship HS, WI
Andrew Alvidrez – 148 – Seminole HS, TX
Jacob Cooper – 148 – Alexandria Senior High, LA
Shawn Warren – 148 – Covington HS, LA
Kyle Houser – 148 – Starr’s Mills HS, Fayetteville, GA
Mikey Voelkel – 148 – Whitnall HS, Greenfield, WI
Devynn Armstead – 148 – Franklin HS, LA
Kenny Stafford – 148 – Everman HS, TX
Jonathan Pena – 148 – United South HS, Laredo, TX
Alan Alfaro – 148 – Rio Hondo HS, TX
Ivan Arroyo – 148 – Odessa HS, TX
Chris Hernandez – 148 – Venus HS, TX
Alec DeLeon – 148 – Dickinson HS, TX
Jalyne Quinn – 148 – Oak Grove HS, MS
Conner Arnault -148 – Gulfport HS, MS
Sajjan Lawoti – 148 – Portage Northern HS, MI
Samuel Navarro – 148 – Beeville Jones HS, TX
Sawyer Haubert – 148 – Phillips HS, WI
James Lofton – 148 – Buckeye HS, LA
Jacob De La Paz – 148 – Alvin HS, TX
Eric Tong – 148 – Hanna HS, Brownsville, TX
Leon Boudreaux – 148 – Port Barre HS, LA
Manuel Rodriguez – 148 – Robinson HS, TX
Dylan Haralson – 148 – Axtell HS, TX
Andonte Maxie – 148 – Cleveland HS, MS
Matthew Solomon – 148 – Liberty-Eylau HS, Texarkana, TX
Grayson Brown – 148 – The Woodlands HS, Conroe, TX
Heliseo Guerrero – 148 – Rio Hondo HS, TX
Brenden Burns – 148 – D’Iberville HS, MS
Chase Young – 148 – Pineville HS, LA
Tias Hilliard – 148 – Oxford HS, MS
Eli Rodriguez – 148 – Seagraves HS, TX
Rogelio Pulido – 148 – Lopez HS, Brownsville, TX
Elliot Hanna – 148 – Levelland HS, TX
Joshua Garcia – 148 – Weslaco HS, TX
Elliot Hanna – 148 – Levelland HS, TX
Brenden Burns – 148 – D’Iberville HS, MS
Ja’Vontay Williams – 148 – Nacogdoches HS, TX
Matthew Solomon – 148 – Liberty-Eylau HS, Texarkana, TX
Damarcus Brown – 148 – Ridgeland HS, MS
Jakob Trest – 148 – NEJ HS, MS

Jarrod Hill – 165 – Everman HS, TX
Teddy Gildersleeve – 165 – Osceola HS, WI
Nathan Kimball – 165 – Deer Creek High School, Edmond, OK
Christian Dunn – 165 – Ouachita Christian HS, Monroe, LA
Deon Mitchell – 165 – Hirschi HS, Whichita Falls, TX
Warner Moore – 165 – St Paul’s HS, Covington, LA
Ty Slaughter – 165 – Whitesboro HS, TX
Dylon Mallette – 165 – Vancleave HS, MS
Donte Pittman – 165 – Oak Grove HS, MS
Tanner Blacklidge – 165 – Gulfport HS, MS
Aaron Serrato – 165 – Freer HS, TX
Draven Collins – 165 – Covington HS, LA
Justin Givens – 165 – Pike HS, MS
Tate Richards – 165 – Springlake Earth HS, TX
William Lee – 165 – Alexandria Senior High, LA
Sam Janssen – 165 – Little Chute HS, WI
Devyn Hebbe – 165 – Axtell HS, TX
Josh Davis – 181 – Quitman HS, MS
Riley Porath – 165 – Neenah HS, WI
Nate Garcia – 165 – Jourdanton HS, TX
Joseph Ortiz – 165 – Jourdanton HS, TX
Johnathan Gonzalez – 165 – San Diego HS, TX
Taylor Bissell – 165 – Burleson HS, TX
Nick Ramano – 165 – Pontotoc HS, MS
Michael Mitchell – 165 – Hirschi HS, Witchita Falls, TX
Steve Bonin – 165 – Whitnall HS, WI

Ashton Rouska – 181 – Brandeis HS, San Antonio, TX
Tyran Garrett – 181 – Covington HS, LA
Easton Schuster – 181 – O’Gorman HS, Sioux Falls, SD
Raynard Taylor – 181 – Canyon HS, New Braunfels, TX
Cade Ross – 181 – D’Iberville HS, MS
Carlos Charles – 181 – Bishop HS, TX
Jason Hanson – 181 – G-E-T HS, Galesville, WI
Oziel Rios – 181 – Palacios HS, TX
Patrick Newell – 181 – Pontotoc HS, MS
Tavion Hall – 181 – Kerens HS, TX
Alvin Battle – 181- Atlanta, TX
Gabe Stapinski – 181 – Slidell HS, LA
Brandon Bradford – 181 – Buckeye HS, LA
Austin Moore – 181 – Orangefield HS, TX
Ram Mendoza – 181 – Weslaco East HS, TX
Justing Ainsworth – 181 – Jena HS, LA
Everado Araujo – 181 – Taylor HS, TX
Aaron Porras – 181 – Southside HS, San Antonio, TX
Darrell Pinkson – 181 – Everman HS, TX
AJ Rose – 181 – Hallsville HS, TX
Rick Campbell – 181 – Pontotoc HS, MS
Ty Bobbitt – 181 – Scott HS, MS
Adam Rush – 181 – St. Pauls HS, Covington, LA
AJ Rose – 181 – Hallsville HS, TX
Dakota Ross – 181 – Ripon HS, WI

Keaton Rodriguez – 198 – Northshore HS, Slidell, LA
Colt Grow – 198 – Covington HS, LA
Jaylen Proctor – 198 – Brandon HS, MS
Desmond Payton – 198 – College Station HS, TX
Daray Darensburg – 198 – Covington HS, LA
Domingo Saucedo – 198 – Plainview HS, TX
Chris Pereira – 198 – Pontotoc HS, MS
Andrew Garza – 198 – Falfurrias HS, TX
James Goebel – 198 – Whitnall HS, Greenfield, WI
Elijah Gooden – 198 – Boling HS, TX
Aaron Chavarria – 198 – Floydada HS, TX
John Groff – 198 – Pilot Point HS, TX
Gilbert Trevino – 198 – Weslaco HS, TX
Austin Cude – 198 – Navasota HS, TX
Logan Phillips – 198 – Caney Creek HS, Conroe, TX
Jacob Bosarge – 198 – D’Iberville HS, MS
Seth Garcia – 198 – Edcouch-Elsa HS, TX
Brandon Eberts – 198 – St. Pauls HS, Covington, LA
Ryan Gaudet – 198 – Assumption HS, LA
Logan Rogers – 198 – Covington HS, LA
James Seekford – 198 – Lindale HS, TX
Seth Calaway – 198 – Mauston HS, WI

Joshua Bickham – 220 – Covington HS, LA
Tyler Kinder – 220 – Alexandria Senior High, LA
Marco Banda – 220 – Nixon HS, Laredo, TX
Tyrell Jeffries – 220 – Denison HS, TX
Ty Tamplin – 220 – Buna HS, TX
Demichael Shelbon – 220 – West Monroe HS, LA
Taylor Houston – 220 – Slidell HS, LA
Bobby Holly – 220 – Union Parish HS, Farmerville, LA
John Rivera – 220 – Alice HS, TX
Kyle Pulvermacher – 220 – Benton HS, WI
Erik Eaton – 220 – River Falls HS, WI
Spencer Marusic – 220 – Oak Creek HS, WI
Andre Dusek – 220 – River Falls HS, WI
Kenny Thums – 220 – Omro HS, WI

Alex Stoll – 242 – Osceola HS, WI
Kaylond North – 242 – Dickinson HS, TX
Dylon Cook – 242 – Northlake HS, LA
Hunter Phelps – 242 – Bullard HS, TX
Caesar Soto – 242 – East Central HS, San Antonio, TX
Andres Arriza – 242 – Alice HS, TX
Jacob Fontenot – 242 – Church Point HS, LA
Ryan Sullivan – 242 – St. Pauls HS, Covington, LA
Mitchell Cowman – 242 – Whitnall HS, WI
Wyatt Delancey – 242 – D’Iberville HS, MS

Bobby Gonzalez – 275 – Raymondville HS, TX
Gabriel Rodriguez – 275 – Edcouch-Elsa, TX
Caleb Alsteen – 275 – North HS, Oshkosh, WI
David Verzwyvelt – 275 – Alexandria Senior High, LA
Ryan Mitchell – 275 – Teague HS, TX
Erik Mendez – 275 – Plainview HS, TX
Carlos Sanchez – 275 – United South HS, Laredo, TX
Kody Russey – 275 – Burleson HS, TX
Josh Opiela – 275 – Crosby HS, TX
Dominic Hill – 275 – Boswell HS, Fort Worth, TX
Chris Aivaliotis – 275 – Ponder HS, TX
Andrew Johnson – 275 – Chalmette HS, LA
Julio Contreras – 275 – Edcouch-Else HS, TX
Parker Blount – 275 – Huntsville HS, TX
Declan Dilley – 275 – Horlick HS, Racine, WI

Rudy Flores – SHW – United South HS, Laredo, TX
Edgar Guerrero – SHW – Friona HS, TX
Sergio Moralez – SHW – Weslaco East HS, TX
Alonzo Crittendon – SHW – Dickinson HS, TX
Joseph Pena – 275+ – Holy Cross HS, San Antonion, TX
Chance Harmanson – 275+ – Dickinson HS, TX
Patrick Hudson – 275+ – Silsbee HS, TX
Blasé Courville – 275+ – Central HS, Baton Rouge, LA
Trey Villarreal – 275+ – New Diana HS, TX